Biżuteria z żywicy epoksydowej

by - kwietnia 28, 2021

 

Cześć! Czujecie już wiosnę? Ja dzisiaj starałam się jak najwięcej korzystać z ciepłego słoneczka - to było coś, czego teraz najmocniej potrzebowałam! Postanowiłam zatem, że sfotografuję to, co ostatnio udało mi się wytworzyć, czyli biżuterię z żywicy epoksydowej.

Chciałam zrobić mały tutorial o tym, jak robi się taką biżuterię, więc opiszę krótko proces twórczy. Do zrobienia czegokolwiek z żywicy (nieważne czy są to kolczyki, wisorki, zakładki do książki) potrzebujecie przede wszystkim żywicy - w moim przypadku epoksydowej. Do takiego zestawu dołączony jest utwardzacz, który należy dodać do mieszanki żywicowej. Ale po kolei...

Czego potrzebujemy:

 • żywica oraz utwardzacz
 • plastikowe pojemniczki
 • lateksowe rękawiczki (koniecznie!)
 • okulary (oczywiście nie musicie kupować specjalnych ochronnych okularów, ale warto się w nie zaopatrzyć, gdyż czasami jakaś kropelka żywicy przypadkowo może wylądować na Waszej skórze twarzy)
 • drewniane mieszadełko (może być po lodach)
 • waga (dopuszczalny błąd pomiarowy wynosi 0,5 g)
 • strzykawka (pomocna, gdy wlejemy za dużo składnika do pojemniczka)
 • silikonowe foremki
 • termometr kuchenny
 • garnek z wodą
 • wentylowane pomieszczenie
 • suszone lub żywe kwiaty - czyli coś, co można zatopić w żywicy

Na rynku można spotkać wiele rodzajów żywic: węglowodorową, poliestrową, polimerową... Dziś przyjrzymy się żywicy epoksydowej, z której tworzy się między innymi posadzki, blaty stołów oraz biżuterię. Utwardzona żywica staje się nierozpuszczalna i nietopliwa, bardzo przyczepna do prawie wszystkich materiałów. Biżuteria z żywicy wygląda bardzo zjawiskowo, jest stosunkowo łatwa w wykonaniu, jeśli zachowamy środki ostrożności - przede wszystkim nie wolno wdychać jej oparów.Zestaw składa się z dwóch komponentów (komponent A - żywica oraz komponent B - utwardzacz). Kupując pakiet o wadze np. 250 gramów otrzymujecie 197 g komponentu A oraz 53 g komponentu B. Produkując biżuterię odmierzam np. 20 gramów żywic oraz 5,4 gramów utwardzacza (proporcja 1:0,27) - to wszystko może brzmieć skomplikowanie, ale producent zawsze dostarcza szczegółową instrukcję obsługi. :) Tak naprawdę wykonywanie takich odlewów jest bardzo przyjemne i satysfakcjonujące! 

Aby żywica była rzadsza (dzięki temu łatwiej zmiesza się z utwardzaczem) warto włożyć ją na kilka minut do garnka z gorącą wodą (maksymalnie 40°C). Następnie odmierzamy do plastikowego pojemnika upragnioną wartość komponentu A oraz B - oba składniki muszą być idealnie wymieszane. Używamy do tego drewnianych mieszadełek. Gdy przypadkowo nabierzecie za dużo któregoś z komponentów to możecie z łatwością nabrać jego nadmiar strzykawką, ale trzeba przy tym uważać, aby nie wprowadzić do mieszanki powietrza. Po wymieszaniu odstawiamy pojemnik na minimum 15 minut - najlepiej do ciepłego miejsca (grzejnik, nasłoneczniony obszar w pokoju).

Po tym czasie możecie zalać foremki - należy to robić powoli (jak sami pewnie zauważyliście moje żywicowe produkty nie są idealne, bo robiłam je pierwszy raz :)), ponieważ gdy do formy dostaną się bąbelki powietrza zostaną utwardzone razem z żywicą.

Nasze odlewy powinny zastygnąć w przeciągu 16 godzin, ale warto zostawić je na 24 h, aby idealnie się utwardziły.

Dajcie znać, czy robiliście kiedyś biżuterię z żywicy. :)

You May Also Like

7 komentarze

 1. O kurczę ! Pierwszy raz o takim czymś słyszę i koniecznie muszę w takie coś zainwestować ! To jest mega sprawa a te wisiorki są przeurocze :D
  by-tala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie kwiaty w żywicy są piękne! Cudownie to wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie robiłam żadnej biżuterii. Takie odlewy prezentuja się pięknie i orginalnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna i bardzo oryginalna biżuteria. Skradła moje serce. <3 :*

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale fajny pomysł na biżuterię :) wcześniej widziałam tylko coś z bursztynem ale zrobioną w taki sposób widzę pierwszy raz na oczy. Dzięki temu można zrobić klejnoty z czym wyjątkowym :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa biżuteria i przykuwa oko. Chciałabym taki naszyjnik. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wykonanie tylko z pozoru wydaje się trudne. Efekty biżuterii są cudne.

  OdpowiedzUsuń

Blogaski

Jestem tu:

SpisBlog

zblogowani

zBLOGowani.pl