Erasmus w Lizbonie - informacje praktyczne
Wschód na Praia de Camilo
Cześć!
Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam trochę o moim pobycie na praktykach w Lizbonie, które odbyłam dzięki programowi Erasmus.
Zacznijmy od początku...
Informacje o firmie:
Firma, w której odbyłam praktyki nazywa się Traineeland. Jej siedziba znajduje się nie tylko w Lizbonie, ale również w Madrycie i Warszawie. Już pierwszego dnia pobytu miałam możliwość poznać pozostałych studentów, którzy w tym samym czasie odbywali praktyki. Kontakt z koordynatorem był bardzo sprawny, otrzymywałam odpowiedź zawsze na czas. Co tydzień otrzymywałam nowe zadanie, pracowaliśmy 35 h tygodniowo. Myślę, że śmiało mogę polecić tę firmę innym studentom, w ich ofercie znajdują się praktyki z wielu dziedzin, takich jak: prawo, zasoby ludzkie, architektura i wiele więcej.
Widok z Miradouro de Santa Luzia
Zakwaterowanie:
Nie jest łatwo znaleźć pokój w obcym kraju, ponieważ nie możemy nawet sprawdzić czy dane mieszkanie w ogóle istnieje.
Koszty wynajmu pokoju wahają się w granicach: 250-350 euro, myślę jednak że za studencki pokój nie warto przepłacać. Mój pokój był bardzo duży i komfortowy, w mieszkaniu miałam trzech współlokatorów. W Lizbonie spędziłam całe lato - wtedy jest bardzo gorąco, ale jeśli będziecie szukać pokoju na okres zimowy to warto zapytać o ogrzewanie (często w pokojach nie ma grzejników, a w grudniu w Lizbonie temperatura spada do 10-u ℃).
Praça do Comércio
Opłaty:
Loty do Lizbony nie należą do najtańszych, ale jeśli kupicie je w odpowiednim momencie to możecie sporo zaoszczędzić. Ja skorzystałam z linii Ryanair, ale warto sprawdzić również portugalskie linie TAP Portugal. Loty w obie strony wraz z bagażem 20 kg wyniosły mnie 906 zł. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w kartę EURO 26 lub ISIC. Ja wyrobiłam sobie tę pierwszą za 108 zł - jest to pakiet World Extra. Za bilet komunikacji miejskiej zapłacimy 1,50 euro, warto korzystać z tzw. zappingu - specjalnej karty, którą możemy doładować na dowolną ilość pieniędzy przed podróży.
Słoneczne dni w Lizbonie
Kultura i język:
Do Lizbony przyleciałam sama, nie znałam portugalskiego, ale w Portugalii mieszkańcy mówią tak dobrze po angielsku, że z łatwością możemy się z każdym dogadać. Na poczcie, w drukarni, w restauracji, nawet starsi mieszkańcy świetnie śmigają w tym międzynarodowym języku. Portugalski jest bardzo melodyjny, ale... trudny! Znacznie trudniejszy od hiszpańskiego (przynajmniej w wymowie). Moimi współlokatorami byli Portugalczycy oraz dziewczyna z Finlandii, zatem miałam okazji posłuchać tego pięknego języka. Mój kontakt z koordynatorami praktyk odbywał się po angielsku.
Według mnie Lizbona to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic - kamienne chodniki, przepiękna architektura i co chwilę jeżdżący słynny, żółty tramwaj to tylko niektóre z uroków tego miasta. Praça do Comércio to absolutne must visit w Lizbonie! Koniecznie warto odwiedzić również większość Miradouro, czyli punktów widokowych, które rozpościerają się na panoramę całego miasta. Belém to moja ulubiona dzielnica - właśnie tam znajduje się Torre de Belém, a także słynny klasztor Hieronimitów. Zaraz obok niego cukiernia Pastéis de Belém, gdzie zjecie przepyszne ciasteczka z budyniem i wypijecie pyszną portugalską kawę.
Z Lizbony z łatwością pojedziemy pociągiem do Sintry - bajkowego miasteczka, w którym znajduje się kilka pałaców i zamek oraz Cascais - urokliwego miasteczka położonego nad Oceanem Atlantyckim.W oba miejsca w dwie strony pojedziemy za 4,50 euro.
Zachód słońca nad Boca do Inferno
Korzyści z wymiany studenckiej:
Będąc studentem warto choć raz wyjechać na praktyki lub semestr na studiach. To wspaniałe doświadczenie, które mogę polecić każdemu. Dzięki temu staniemy się bardziej otwarci na inne kultury, a nasze umiejętności językowe wejdą na wyższy poziom. Dzięki praktykom zyskamy nowe doświadczenie, które będzie przydatne w pracy. Poza tym w trakcie wymiany poznamy wielu innych studentów, z którymi możemy utrzymywać kontakt przez jeszcze długi czas!
Wschód słońca na plaży
Podsumowanie:
Wakacyjne praktyki studenckie to najlepszy pomysł na spędzenie czasu wolnego po zakończonym roku akademickim. Dzięki temu mamy możliwość pracować w zagranicznej firmie, nauczyć się języka i zyskać doświadczenie od międzynarodowych współpracowników. Myślę, że wybrałabym się na nie jeszcze raz, a wybór Lizbony był strzałem w dziesiątkę!
Wybierając się na wakacje nad wodę, warto pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. kamizelki ratunkowe są niezbędnym elementem wyposażenia, którego nie można pominąć. Polecam przemyśleć sprawę i zastanowić się nad wyborem odpowiedniej kamizelki
OdpowiedzUsuń